Plesk Panelde Ücretsiz SSL Sertifikası Kurulumu

SSL NEDİR?

SSL sertifikasının ne olduğu hakkında fikriniz olmayabilir ya da birileri web sayfanızın SSL sertifikasına ihtiyacı olduğunu söylemiş olabilir, SSL’nin ne olduğu hakkında fikriniz yoksa sorun değil. Bu yazıyı okuduğunuzda SSL’in ne olduğu hakkında genel bir bilgiye sahip olacaksınız ve SSL sertifikasına ihtiyacınız olup olmadığına kolayca karar verebileceksiniz.

SSL, Secure Sockets Layer (Güvenli Yuva Katmanı)’ın kısaltması olarak adlandırılmaktadır. SSL sertifikaları, kişilerin web sitenize girdikleri bilgileri korumaya yarar. Örnek vermek gerekirse, SSL sertifikası web sitenize üye olan bir ziyaretçinin bilgilerini ya da web siteniz üzerinden alışveriş yapan müşterilerinizin kredi kartı bilgilerini korur.

SSL SERTİFİKASINDA BULUNAN BİLGİLER NELERDİR?

SSL sertifikasında bulunan bilgileri şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Sertifika sahibinin adı
  • Sertifikanın seri numarası ve geçerlilik bitiş tarihi
  • Sertifika sahibinin ortak anahtarının bir kopyası
  • Sertifika veren makamın dijital imzası

SSL sertifikası web sayfanızı güvence altına alıp ziyaretçilerinizin güvenini kazanmanıza yardımcı olur.

SSL ÜCRETLİ MİDİR?

Ücretli ve ücretsiz olan versiyonları bulunmaktadır.

Ücretsiz SSL Sertifikasının dezavantajlarını şu şekilde sıralayabiliriz;

Ücretsiz olan SSL Sertifikası E-ticaret için uygun değildir. Müşterilerinize güven vermek için ücretli bir OV veya EV sertifikası tercih etmenizi öneririz.

Kısa ömürlüdür, ücretli SSL sertifikaları yıllık olarak satılırken, ücretsiz sertifikaları 90 gün gibi kısa bir süre boyunca geçerli olmaktadır. Tanıtım siteleri, bloglar için ücretsiz SSL bir sertifikası yeterlidir. Genelleme yapacak olursak, e ticaret olmayan, hassas verileri toplamayan siteleri ücretsiz bir sertifikayla koruma altına almak mantıklıdır.

Ücretli ssl sertifikalarımızı bu link üzerinden inceleyip satın alabilirsiniz. Satın aldığınızda teknik ekibimiz tarafından sertifika ek herhangi bir ücret ödemenize gerek kalmadan kurulacaktır.

ÜCRETSİZ SSL SERTİFİKASI NASIL KURULUR?

Penhost.com üzerinden satın almış olduğumuz hosting ya da reseller hesabı ile plesk panelde oturum açıyoruz.

Plesk için siteadresiniz.com:8443 veya siteadresiniz.com:8880 şeklindedir. Domains sekmesine tıklayarak hangi domaine ssl almak istiyorsak domaini seçiyoruz. Ara butonuna domain adını yazarak daha hızlı bir şekilde erişebilirsiniz.

İlgili domaine tıklayarak açılan sayfada SSL/TLS Certificates sekmesine tıklıyoruz. Henüz domain üzerinde SSL sertifikası bulunmadığından Domain not secured olarak belirtilmiştir. SSL işlemleri tamamlandığında Security can be improved olarak değişecektir.

Açılan ekranda en altta bulunan Install a free basic certificate provided by Let’s Encrypt yazısı altındaki Install butonuna tıklıyoruz.

Varsayılan olarak sadece Secure the domain name yani sadece alan adını güvenli hale getirin seçili gelmektedir. Diğer tüm seçenekleri de seçerek işlemimize devam ediyoruz.


Secure the wildcard domain (including www and webmail)


Joker karakter alanını güvenli hale getirir (www ve web postası dahil)


Include a “www” subdomain for the domain and each selected alias

Etki alanı ve seçilen her bir takma ad için bir “www” alt etki alanı ekler

Secure webmail on this domain

Etki alanındaki posta sunucusunu güvenli hale getirir.

Assign the certificate to the mail domain

Serifikayı IMAP, POP, SMTP posta etki alanına atar.

Seçimlerimizi yaptıktan sonra Get it free butonuna basıyoruz. SSL almamız için herhangi bir engel yok ise (dns kayıtlarının oturmaması, dns kayıtlarının farklı sunucuyu göstermesi gibi) açılan ekranda Txt ve Record kayıtlarımız görüntülenmektedir. Bu adımda Reload butonuna tıklamamız önemlidir. Bu adımda sayfayı kapatmak işlemlerin tamamlanmamasına sebep olacaktır.

İşlemler başarı ile tamamlandı ise aşağıdaki gibi bir ekranla karşılaşacaksınız. Bu adımdan sonra yapmanız gereken herhangi bir işlem yoktur. Web sitenize girdiğinizde bağlantı güvenli olarak görünecektir. Lets encrypt SSL serifikası 90 günlüktür. 90 gün sonra Plesk tarafından otomatik olarak yenilenecektir.

Yorum yapın