Cpanel Plesk

Cpanel ve Plesk Karşılaştırması

Web Hosting sektöründe ücretli ve ücretsiz bir çok web hosting kontrol paneli bulunuyor. Sektör geliştikçe kontrol panelleri de kendini geliştiriyor. Kuşkusuz ücretli paneller arasında Cpanel ve Plesk kontrol paneli de en çok kullanılan panellerden ilk ikisi. Plesk aynı zamanda Windows Server ailesi üzerinde çalıştığı için pazar payı daha yüksek olsa da, Cpanel de çok fazla sunucu üzerinde koşuyor. Özellik ve fiyatlandırma bakımından her iki panelinde birbirlerine karşı artı ve eksileri bulunuyor. Yazımızda kişisel görüşlerimize de yer vererek iki panelin karşılaştırmasını yapıyoruz.

Cpanel vs Plesk

Cpanel ve Plesk’i sadece kendi web siteleri üzerinden değil, bir çok bayisinden de alabiliyorsunuz. Tabi böyle olunca farklı fiyatlar ortaya çıkabiliyor. Fiyatları kendi siteleri üzerinden yazacağız.

Her iki panelin de trial (deneme) kullanımları bulunuyor. Cpanel lisanslama işlemlerini ip üzerinden yapıyor ve ip başına 15 günlük trial kullanımı bulunuyor. Bir ip üzerine daha önce deneme lisansı alındıysa bir daha alamazsınız. Cpanel lisansını kontrol etmek için, cpanel’in check license sayfası bulunuyor. Plesk ise 10 günlük deneme sürümü sunuyor ve uzun bir süre deneme lisansı ile kullanabiliyorsunuz. Dolayısı ile şu an için bu (her ne kadar etik olmasa da) Plesk’in hanesine bir artı puan yazdırıyor.

Birkaç ay önce Cpanel daha sonra da Plesk fiyatlarında güncellemeye gitti. Özellikle Cpanel’in yükselen fiyatlarından sonra, web hosting kullanıcıları daha uygun fiyatlı veya ücretsiz sunulan panellere yöneldiler. Bu arada Cpanel ve Plesk’in (ve aynı zamanda WHMCS) CFO’sunun (Chief Financial Officer) aynı kişi olduğunu belirtelim. Sascha Konzack her iki grubun da finans yöneticisi.

Pazar Payları

Datanyeze.com’un araştırmasına göre, Plesk 387.329 domain ile %78,88 pazar payına sahipken, Cpanel 95.906 domain ile %19.53 pazar payına sahip. Tabi yukarıda belirttiğimiz gibi, Plesk’in Windows Sunucu ailesi desteği de bu pazar payına etki ediyor. Yine aşağıda göreceğiniz gibi, bu duruma fiyatlar da etki etmekte.

Diğer kontrol panelleri dahil toplam pazar payı da tablodaki gibidir.

Tabi bu sayıların çok doğru olduğunu düşünmesem de Pazar payları yaklaşık olarak bu değerlerdedir diye düşünüyorum.

Cpanel Fiyatları

Cpanel’in için daha önce iki fiyatlandırma seçeneği bulunuyordu. Sanal sunucular ve fiziksel sunucular için ayrı fiyatlar ödüyordunuz ve fiyatlar domain bazında değişmeyip standart şekildeydi. Fakat daha sonra satış politikasını değiştirdi. Şu anda dört adet paketi bulunuyor.

Paketlerin artık hesap başına limitlemesi bulunuyor. Detaylı bilgiyi bu sayfadan alabilirsiniz. Solo 1 hesap, Admin 5 hesap, Pro 30 hesap, Premier ise 100 hesaba kadar izin veriyor. Premier de ise, 100 hesaptan sonra, açtığınız her hesap başına 0,20 $ ödüyorsunuz.

Plesk Fiyatları

Plesk’in üç adet paketi bulunuyor fakat Web Host Edition paketi için ayrı bir fiziksel sunucu ücreti bulunuyor. Ayrıca paketler arasında özellik farkları bulunuyor. Cpanel’de tüm paketler için aynı özellikleri kullanabiliyorsunuz.

Web Admin paketinde 10 domain, Web Pro paketinde 30 domain, Web Host paketinde ise sınırsız domain barındırabiliyorsunuz. Web Host paketinin sanal sunucu üzerinde kullanımında fiyatı 22,92 $/ay oluyor.

Fiyatlar konusunda görüldüğü üzere Plesk bir kaç adım önde bulunuyor.

Desteklenen İşletim Sistemleri

Öncelikle Plesk’in Windows sunucu işletim sistemleri için desteği bulunuyor. Cpanel 2011 yılında Enkompass adını verdiği, Windows sunuculara özel bir kontrol paneli geliştirdi fakat daha sonra projeyi tamamen iptal etti. Dolayısı ile Cpanel sadece Linux hosting hizmeti sağlarken, Plesk Windows Hosting de sağlıyor diyebiliriz. Fakat bu yazıda iki panelin yalnızca Linux özelliklerini karşılaştırdığımızdan Windows konusuna değinmeyeceğiz.

Plesk’in desteklediği işletim sistemleri : Debian 8 ve 9, Ubuntu 14 veya sonrası, CentOS 6 ve 7, Red Hat Enterprise Linux 6 ve 7, CloudLinux 6 ve 7, Virtuozzo Linux 7 şeklinde.

Cpanel desteklediği işletim sistemleri : CentOS 6 ve 7, CloudLinux, RHEL 7, Amazon Linux şeklinde.

Cpanel Debian ve Ubuntu gibi Linux dağıtımlarını desteğine sahip olsa yüksek ihtimal kullanım oranları daha fazla artacaktır. Bu dağıtımların kullanıcısı azımsanmayacak kadar fazla durumda.

Görünümler

Görünüm veya arayüz biraz göreceli bir konu. Cpanel WHM (2086 veya 2087) ve Cpanel (2082 veya 2083) adlı iki ayrı arayüz üzerinden hizmet veriyor.

WHM arayüzü sunucu yönetimi ve bayi yönetimi işlemlerini yaparken Cpanel arayüzü domain yönetimi işlevlerini görüyor. Panel arayüzleri oldukça hızlı çalışıyor.

Plesk 8443 ve 8880 numaralı iki porttan hizmet veryor. Sunucu yönetim işlemleri, bayi yönetim veya domain yönetim işlemlerinin hepsi bu arayüzden yapılıyor. Cpanel’e göre daha sade bir arayüzü bulunan Plesk malesef oldukça hantal çalışıyor.

Desteklenen Servisler

DNS Server

  • Cpanel DNS server tarafında; BIND, NSD, Powerdns ve Mydns dns sunucuları destekliyor. (NSD ve Mydns Deprecated olup, son versiyonlarda desteklenmeyecek)
  • Plesk ise sadece BIND dns sunucusunu destekliyor.

Web Server

  • Cpanel varsayılan olarak Apache Web sunucusu ile birlikte geliyor. İsterseniz sonradan Nginx ve Litespeed kurabiliyorsunuz. Özellikle Nginx için Engintron uygulaması ücretsiz ve oldukça sade şekilde yazılmış. Ayrıca Cpanel’in geliştirdiği PHP/Extensions/Apache derlemeleri için yazdığı Easyapache adlı uygulama son derece kullanışlı.
  • Plesk de Nginx, Apache ile birlikte varsayılan olarak geliyor ve Nginx’i reverse proxy olarak çalıştırabiliyorsunuz. İptal edebildiğiniz gibi isterseniz ayrıca Litespeed kurabiliyorsunuz. PHP kütüphanelerini ve Apache modüllerini kontrol paneli üzerinden derleyebiliyorsunuz.

Her iki panel PHP Selector veya Multiphp ile çoklu php seçimine izin veriyor.

FTP Server

Cpanel Proftpd ve Pureftpd ftp sunucularını desteklerken Plesk yalnızca Proftpd destekliyor.

Mail Server

Cpanel

  • Exim
  • Dovecot

Plesk

  • Postfix ve Qmail
  • Dovecot

Mail servisleri konusunda kişisel fikrim, Cpanel’in Plesk kontrol panelinden çok daha gelişmiş olduğu yönünde. Örneğin, autodiscover özelliği, Plesk’e henüz Obsidian sürümü ile birlikte gelmişken, Cpanel uzun zamandır bu özelliği sunuyor.

Ayrıca Cpanel, kuyruk yönetimi, detaylı mail ayarları, detaylı mail raporları sunarken, Plesk üzerinde mail işlemlerini yapmak için mecbur SSH’a girmek zorunda kalıyorsunuz.

Destek (support)

Cpanel’in oldukça gelişmiş ve yardımcı olmayı seven bir destek ekibi var. 65$ gibi bir rakam ödeyerek, telefon ile destek alıp, öncelik olarak diğer kullanıcılara oranla öne geçebiliyorsunuz. Fakat destek sistemi üzerinden gönderdiğiniz her konuya yardımcı olabiliyorlar. Dahası sunucunuza bağlanıp, işlemleri kendileri yapıp, size de problemin ne olduğunu ve çözümünü detaylıca anlatıyorlar.

Forumları oldukça aktif ve dokümantasyona oldukça önem veriyorlar.

Plesk’in de aynı şekilde forumları aktif ve dokümanları erişilebilir durumda. Forumlarda yardımcı olmaya çalışan bir destek ekipleri var. Sitelerinde 7/24 telefon, email ve chat desteği dese de, ben kişisel olarak hiç talep etmediğim için durumlarını bilemiyorum. Fakat internet üzerinde kısa bir araştırma ile hiç cevap almadıklarını söyleyen bir çok kullanıcı gördüm diyebilirim.

Peki Cpanel mi Plesk mi?

Bu konuda net bir panel adı belirtmek çok doğru olmaz. İhtiyacınıza göre fiyat/performans analizi yapmanız gerekecektir. Eğer sunucu yönetiminden anlamıyor ve mecbur bir sunucu kullanmak zorundaysanız Cpanel’i tercih etmenizi salık veririm. Çünkü sizi SSH’a sokmamak, siyah ekranı göstermemek için elinden geleni yapmış bir ekip var. Fakat sunucu ve sistem yönetimi ile içli dışlıysanız bir web hosting kontrol paneline bile ihtiyaç duymayabilirsiniz. Her iki panelde, sistem yöneticileri, hosting kullanıcı, web tasarım firmaları için tasarlanmış ve işlerini oldukça iyi yapıyorlar. Dediğimiz gibi fiyat/performans analizi yapıp öyle karar vermeniz gerekiyor.

Veriloji.com olarak Windows Hosting ve Linux Hosting paketlerimizde Plesk paneli tercih ederken, sanal sunucularda, ihtiyaca göre panel kurulumunu gerçekleştiriyoruz.

About the author

admin

2 Comments

Click here to post a comment