WP Toolkit 6.0 Sürümü Artık Kullanılabilir

WP Toolkit v6.0’ın artık piyasaya sürülmesiyle birlikte yepyeni bir çağa adım atıyoruz ve bu sürüm, uzun zamandır beklenen REST API gibi devrim niteliğindeki değişikliklerin yanı sıra, kullanıcıların talep ettiği bir dizi özelliği de içeriyor. Bu ezber bozan değişikliğin yanı sıra, en son gerçekleşen bu sürüm bir dizi popüler müşteri talebini de yerine getiriyor. Şimdi ayrıntıları inceleyelim .

REST API

Bir süredir WP Toolkit API için talepler git gide arttı. Bazıları, kullanıcı akışlarını otomatikleştirmek için WP Toolkit ile entegrasyon için API’yi kullanma arzusunu dile getirdi. Diğerleri ise WP Toolkit’in üzerine kendi çözümlerini inşa etmek istiyordu. Tüm bu faaliyetler artık mümkün.

Genel bir kural olarak, Kurulumlar sekmesi GUI’sinden bir şey yapabiliyorsanız, bunu API aracılığıyla da yapabilirsiniz. Hatta şirketinize özgü bir kullanıcı deneyimi sunmak için kendi özel WP Toolkit kullanıcı arayüzünüzü oluşturabilirsiniz.

WP Toolkit işlevselliğinin %100’ü tamamen kapsanana kadar API yöntemleri eklenmeye devam edilecek ve WP Toolkit’in gerçek bir “API öncelikli” ürün olması sağlanacak. Bu sayede WP Toolkit’i istediğiniz entegrasyonu uygulayabilecek ve WP yönetim çözümünü oluşturmak için temel olarak kullanabileceksiniz.

REST API belgelerine doğrudan ürün içinden erişebilirsiniz:

WP Toolkit REST API Documentation

Plesk’te REST API ile ilgili bilgilere Araçlar ve Ayarlar > Uzak API üzerinden erişebilirsiniz:

Remote API (REST)

İhtiyacınız olan tüm ayrıntılar Plesk kurulumunuzda mevcuttur:

REMOTE API Plesk Installation

Özel Etiketler

WP Toolkit 6.0 ile birlikte, çok talep edilen bir özellik daha kullanıma sunuldu ;

Etiket özelleştirme: Önceden tanımlanmış etiketler geçmişte kaldı. Artık metin ve rengi istediğiniz gibi ayarlayarak etiketler arasında kolayca ayrım yapabilirsiniz. Hatta etiketlerinizi özel olarak ayarlayabilir, böylece yalnızca sizin görebileceğiniz şekilde düzenleyebilirsiniz .

WP Toolkit Custom Labels

Anahtar Gerçekler:

 • Tüm etiketler artık özeldir ve kullanıcılara etiketin ne söylemesini istedikleri konusunda tam özgürlük sağlar.
 • Herhangi bir etiket, önceden tanımlanmış bir paletten sekiz farklı renkten birine sahip olabilir.
 • Özel etiketleri tanıttık. Artık özel (yalnızca etiketi ekleyen kişi tarafından görülebilir) veya özel olmayan (WP Toolkit’te siteye erişebilen herkes tarafından görülebilir ve yönetilebilir) arasında seçim yapabilirsiniz.
 • Her WordPress sitesi, siteye erişebilen her kullanıcı başına en fazla beş özel etikete sahip olabilir.
 • Şu anda site başına yalnızca bir özel olmayan etiket eklenebilir, ancak yakında bu sınır genişletilebilir.
 • Bir sitede bulunan eski etiketler, eski metinle birlikte özel olmayan etiketlere dönüştürülmüştür. Dönüştürülen bu etiketlerin rengi eski renkle yakından eşleşir, ancak biraz farklıdır.
 • Eski etiketler artık mevcut olmadığından, eski etiket filtreleri kurulum listesinden kaldırılmıştır. Yeni özel etiketler için filtreler daha sonraki sürümlerde eklenebilir.
Custom Labels WP Toolkit

WordPress E-posta Bildirimlerini Kapatma

Bir WordPress sitesi kurulduğunda, site yöneticisi adresine bir e-posta bildirimi gönderir. Bu bildirimler her zaman hoş karşılanmaz. Bazen son kullanıcıların kafasını karıştırır, özellikle de siteleriyle başka biri ilgileniyorsa. Bu sorunların giderilmesi adına v6.0’da kuruldu. Artık bir sunucudaki tüm kurulumlarda bu ilk e-postaları bastırmak mümkün:

WP Toolkit notifications

Diğer İyileştirmeler:

WP Toolkit v6.0’da aşağıdaki gibi birkaç değişiklik mevcuttur:

 • wp-cli yardımcı programı 2.7 sürümüne güncellenmiştir.
 • WP Toolkit artık Plesk üzerinde AlmaLinux 9 ve RHEL 9’u resmi olarak destekliyor.
 • WP Toolkit eski veritabanı sunucularıyla çalışmak zorunda kaldığında, utf8mb4 sembolleri artık doğru şekilde işleniyor.
 • Güvenlik iyileştirmeleri (her zaman görünmez, ancak her zaman önemlidir).
 • Çoklu hata düzeltmeleri.

WP Araç Seti Yeniden Adlandırma

WordPress Vakfı’nın ticari marka yönergelerine uymak için WordPress Toolkit’in adı WP Toolkit olarak değiştirilmiştir.

Yorum yapın