Vmware ESX Snmp

ESX veya ESXi, günümüz sanallaştırma platformlarından kuşkusuz en çok kullananı ve en çok rağbet göreni. Rakiplerine nazaran (proxmox, hyperv, solusvm vb.) sürekli geliştirilmekte olduğundan çok daha fazla tercih ediliyor. Vmware markasının ürün gamı da oldukça geniş. Bireysel kullanıcılardan (vmware workstation, vmware fusion) kurumsal kullanıcılara, sistem yöneticilerden developerlara (vmware esx, vmware horizon vb.) kadar bir çok kesim Vmware ürünlerini tercih ediyor.

Sistem yöneticileri de üzerine bir çok guest (virtual machine veya sanal sunucu) koşturduğu bu sanallaştırma platformundan veri okumak ve olası bir problemde haberdar olmak istiyor.

SNMP Nedir?

Simple netwotk management protocol şeklinde açılımı olan SNMP, network kartı olan neredeyse her bilgisayara veya cihaza kurulabiliyor. Üzerinden üreticinin desteklediği noktaya bir çok veriyi okuyabiliyoruz. SNMP olan bir cihazdan, cihazın cpu, ram, disk durumunu, uptime oranını, network kartından geçen veriyi de anlık olarak okuma şansına sahibiz.

SNMP Okuma Yazılımları

SNMP kurulu bir cihazdan veri okumak için açık kaynak kodlu veya ücretli bir çok yazılım bulunuyor. Bu yazılımlar sayesinde, snmp üzerinden, cihazların anlık ve geçmiş durumlarını görüntüleyip, aynı zamanda cihaz kapanırsa, veya cihaz üzerindeki bir servis çalışmazsa haberdar olabiliyoruz. Ücretsiz olarak, Nagios, Icinga, The Dude, Observium gibi yazılımlar bulunurken, ücretli olarak da PRTG, Opmanager gibi yazılımlar kullanılabiliyor.

ESX üzerinden SNMP ile veri okumak

Vmware ESX’in tüm versiyonlarında SNMP bulunmaktadır. ESX üzerinden veri okumak için SNMP servisini aktif edip, SNMP community girmemiz gerekiyor. Bu işlem için esxcli komutunu kullanacağız ve işlemi SSH servisi üzerinden yapacağız. Bunun için öncelikle ESX hostumuzda SSH servisini aktif etmemiz gerekiyor.

Vcenter kurulu ise, yukarıdaki şekilde, Configure > Services seçeneklerini takip edip, SSH servisini seçip, “start” butonu ile SSH servisini aktif edebilirsiniz.

Eğer Vcenter ürününü kullanmıyorsanız, direkt ESX üzerinden de SSH servisini aşağıdaki şekilde açabilirsiniz.

Vmware ESX gui’ye bağlandıktan sonra, Manage > Services sekmesinden TSM-SSH seçilir ve “start” butonu ile SSH aktif edilir.

ESX SNMP Aktif Etmek

SSH servisi aktif edildikten sonra, SSH servisine root kullanıcı adı ile bağlanılır ve aşağıdaki komutlar esxcli aracılığı ile çalıştırılır.

ESX snmp servisini başlatmak için;

/etc/init.d/snmpd start

Komunity belirlemek;

esxcli system snmp set --communities penhost_snmp

Snmp servisini enable etmek için;

esxcli system snmp set --enable true

Snmp servisini belirli ipler için açmamız gerekiyor. O yüzden öncelikle tüm erişim izinlerini kapatıyoruz;

esxcli network firewall ruleset set --ruleset-id snmp --allowed-all false

Daha sonra bizim belirlediğimiz ip adresine izin veriyoruz;

esxcli network firewall ruleset allowedip add --ruleset-id snmp --ip-address 10.0.0.2

Firewall kurallarını set ediyoruz;

esxcli network firewall ruleset set --ruleset-id snmp --enabled true

Ve son olarak snmp servisini yeniden başlatıyoruz;

/etc/init.d/snmpd restart

Artık herhangi bir SNMP istemci üzerinden ESX üzerindeki kaynak kullanımını okuyabiliriz.

The Dude Ekranı
Grafana Ekranı

Yorum yapın