LİTESPEED

LiteSpeed Web sunucusu, LiteSpeed Technologies tarafından geliştirilen tescilli bir web sunucusu yazılımıdır.

LiteSpeed nedir? LiteSpeed’in avantajları nelerdir?

LiteSpeed web sunucusu, tescilli bir web sunucu yazılımıdır. Nisan 2020 itibariyle web sitelerinin %6,4’ü tarafından kullanıldığı tahmin edilen en popüler 5. web sunucusudur. LSWS, özel bir şirket olan LiteSpeed Technologies tarafından geliştirilmiştir.

Peki avantajları nelerdir?

Performans

Günümüzde görsel ve işlevsel açıdan çok daha gelişmiş web siteleri oluşturmak oldukça kolaylaştı. LiteSpeed ise PHP kodlarını daha hızlı derleyerek web sitelerinin daha hızlı çalışmasını sağlıyor. Bu sayede web sunucu kaynaklarını en düşük seviyede kullanarak gelişmiş sitelerin ve yazılımların olumsuz yönlerini düzeltir. Gelişmiş yazılımlar nedeniyle sistem kaynaklarına olan ihtiyaç artmıştır ve yeterli kaynağa sahip olmayan web siteleri hız sorunları yaşamaktadır. Bu nedenle gelişmiş yazılımlar kullanan web siteleri hem SEO hem de kullanıcı deneyimi konularında başarısız olmaktadır. LiteSpeed sayesinde web siteleri diğer web sunucularından yayın yapan web sitelerine göre daha hızlı çalışmaktadır.

Güvenlik

Güncel ve etkin bir güvenlik sistemi ile gelen LiteSpeed web sunucusu, sağladığı güvenlik önlemleri sayesinde güvenlik açısından birçok web sunucusundan çok daha iyi bir performans sergiliyor. IP başına bağlantı, istek ve bant genişliği konuları sıkı bir şekilde takip edilir ve olası durumlarda İP adresini engelleyerek bu tür bir saldırının önüne geçer. Ölçeklenebilir bir web sunucusu olduğu için hem düşük boyutlu trafiği hem de yüksek boyutlu trafiği sorunsuzca yönetebilirsiniz. Dolayısıyla sunucu üzerindeki tüm sistemler sorunsuz bir şekilde çalışmaya devam eder ve web sunucusu üzerindeki tüm sitelerin yayını asla aksamaz.

ModSecurity Desteği

Diğer web sunucu servisleri üzerinde kapsamlı güvenlik duvarı kuralları oluşturmak ve düzenlemek oldukça yüksek sistem kaynağı tüketecektir. Bu durum sunucu üzerindeki servislerin aniden durmasına ve tüm sitelerin yayınlarının aksamasına neden olacaktır. Ancak LiteSpeed Web Server’ın sahip olduğu ModSecurity desteği ile güvenlik duvarının yapılandırılması ve güvenlik duvarı kurallarının minimum sistem kaynağı gerektirerek sorunsuz bir şekilde güncellenmesini sağlar. Bu da sitenizin yüksek güvenlik altında ve minimum sistem gereksinimleri kullanarak çalışmasını sağlayacaktır.

HTTP/2 Desteği

HTTP 2 protokolü eski versiyon http 1.1’e göre oldukça farklı ve gelişmiş özelliklere sahiptir. Gelişen ve değişen internet ihtiyaçları göz önünde bulundurulduğunda bazı internet protokollerinin güncellenmesi ve çağa ayak uydurması gerekmektedir. HTTP 2 protokolü web sitelerinin CSS ve JS dosyaları üzerinden çalışmakta ve web sitelerinin yüklenme hızını arttırmaktadır. Ayrıca Http 1.1 versiyonuna göre tek bir bağlantı yapısı ile hem sistem kaynaklarını hem de ağ kullanımını en aza indirir. Bu da http 2 protokolünün eski versiyon http 1.1 protokolüne göre yaklaşık %66’ya kadar daha hızlı olmasını sağlar.

LSCache Desteği

WordPress, bildiğiniz gibi dünyanın en çok kullanılan ve en popüler içerik yönetim sistemlerinden biri. Kullanıcılara sağladığı kolaylık ve avantajlardan dolayı ne yazık ki ciddi sistem kaynaklarına ihtiyaç duyabilmektedir. Sitede anlık bir yoğunlukta sistem kaynakları yetersiz kalacak ve web sitesi erişilemez hale gelecektir. Ancak LiteSpeed firmasının yayınladığı LSCache eklentisi ile yapılan tüm sorgu ve isteklerin yüzde 70 ila 80’i önbelleğe alınarak 10 kata kadar hız artışı sağlamaktadır. WordPress alt yapısına sahip web sitelerinde LSCache kullanarak web sitenizin açılış hızında ciddi farklar yaratabilirsiniz.

Veri merkezi ihtiyaçlarınız için veya 7/24 teknik destek almak için irtibata geçebilirsiniz.

PenDC: Veri Merkezi | TIER 3 Standartlarında Data Center

http://www.pendc.com

Yorum yapın