CLOUDFLARE

CloudFlare, web sitenizi hız ve güvenlikte gelişmiş bir artışa ilerleten ücretsiz proxy hizmetlerini kurumsallaştıran ve sunan bir cdn sistemidir.

CloudFlare nedir, ne işe yarar?

CloudFlare, web sitenizi hız ve güvenlik açısından ileri bir seviyeye taşıyan ücretsiz proxy hizmetlerini kurumsallaştıran ve sunan bir cdn sistemidir. Mantıksal olarak herhangi bir proxy hizmetine benzeyen bu sistem, sitenize giriş yapmak isteyen ziyaretçileri önce güvenlik açısından kontrol eder, ardından cache sorgusu için kontrol eder ve buna göre işlem yapar.

Önbellek nedir?

Önbellek, verileri depolayan bir donanım veya yazılım bileşenidir. Bu sayede gelecekte bu verilere yapılacak istekler daha hızlı yapılabilir. Ön bellekte saklanan veri daha önceki bir hesaplamanın sonucu olabileceği gibi başka bir yerde saklanan verinin kopyası da olabilir.

Proxy Nedir?

Proxy sunucu ya da yetkili sunucu internete bağlanırken bir ara sunucudur. Bu durumda örneğin bir ağ sayfasına erişirken doğrudan bağlantı yerine : Tarayıcı proxy sunucuya bağlanır ve hangi sayfayı istediğini söyler. Eğer gerekli ise proxy sunucu o sayfaya bağlanır ve içeriği alır. Güvenlik konusu ile ilgili bir sorun oluşursa ziyaretçi sunucunuza yansımaz. Bu da bazı saldırıları imkansız hale getirir. CloudFlare yönetim paneli ile ayrıca istediğiniz IP, Ülke vb. engelleyebilir ve o IP veya o ülkeden gelen ziyaretçilerin engellenmesini talep edebilirsiniz. Her türlü yazılım ile yazılmış sisteminize entegre edebilirsiniz ve günümüzde birçok popüler sitede kullanılmaktadır. Aynı zamanda bu trafik dostu sitenizi önbellekte tutarak daha az sorgu ve indirme sağlar ve böylece trafiğiniz azalır.

CloudFlare size ücretli paketler de sunuyor. Eğer her gün DDOS, SQL, spam gibi saldırılara maruz kalmıyorsanız ücretsiz hizmet yeterlidir. Zaten bu tarz saldırılara maruz kalıyorsanız farklı güvenlik şirketleri size daha makul çözümler sunabilecektir. Aynı zamanda cache özelliği ile sayfa hızınızı %30 oranında arttıran CloudFlare, bu sayede Google’da indekslenme ve puanlama açısından da size avantaj sağlamaktadır.

Güvenlik, hız, SEO gibi hemen hemen tüm önemli konularda sitenizi koruyan ve güçlendiren bir sistem olan CloudFlare, ücretsiz olduğu için tüm site sahipleri kullanabiliyor. Aynı zamanda kaç tane bot olduğunu ve bunların kaçının zararlı olduğunu görebileceğiniz, buna göre raporları değerlendirip engelleyebileceğiniz geniş ve detaylı bir yönetim paneli bulunmaktadır.

CloudFlare’e kayıt olmak çok basit, siteye üye olun ve sitenize girdikten sonra domain nameserver ayarlarını CloudFlare tarafından sağlanan nameserver adreslerine yönlendirin herhangi bir veri kaybı vs. olmadan siteniz CloudFlare sunucularının güvenliği altında olacak ve bahsettiğimiz tüm avantajlardan yararlanmaya başlayacaksınız.

Yorum yapın